Járási szakértői bizottsági tevékenységi körben
Aktuális állapot feltárására irányuló vizsgálat
Korai fejlesztésre való jogosultság megállapítása céljából
Vizsgálat időpontja: 2023. 04. 17.
A gyermek vizsgálatát az Újbudai Napsugár Bölcsőde kérelmére a szülők egyetértésével a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat XI. Kerületi Tagintézményében végeztük el, járási szakértői bizottsági feladatkörben, a korai fejlesztésre és gondozásra való jogosultság megállapítása céljából.
Előzmények, vizsgálatkérés oka
A szakértői vizsgálat iránti kérelemben az intézmény problémákat jelzett a kifejező nyelvi területen, illetve a nagymozgású szociális figyelem, viselkedés területén, és kérte a gyermek szakértői vizsgálatát.
Kiemelés a vizsgálati kérelemből, csatolt véleményekből
Benjámin 2022. decemberében kezdett el a jelenlegi bölcsődéjébe járni. A játékok nagyon rövid ideig keltik fel érdeklődését. Kétszemélyes szituációban 5-10 percig leköthető a figyelme. Szaladgál, folyamatos mozgásban van. Verbális kéréseknek eleget tesz, de sokszor rámutatással kell őt megerősíteni. Társaival gyakran konfliktusba keveredik. Az utóbbi időben durvábbá vált. Gondozási folyamatoknál együttműködő.
Kiemelés a szülői konzultációból
Az édesanya elmondása szerint Benjámin nagyon mozgékony, a figyelme nagyon nehezen leköthető. Egy-egy időre esetleg a képernyő előtt tud megpihenni, üldögélni. A beszédfejlődése elmarad a kortársaitól. A szülők gyermekük bölcsődei kezdését azért is sürgették, mert észrevették, hogy a közösség, kortársak nagyon pozitívan hatnak van Benjáminra. Igy például az étkezés a bölcsődében nem jelent már nehézséget, de otthon csak bizonyos ételeket fogad el.
Anamnezis
2/1 gyermek, zavartalan várandósságból 39. hétre, császármetszéssel, 3850 grammal született. Apgar 10/10. 5 és fél hónaposan fordult hasról hátra, 6 és fél hónaposan kúszott, 10 és fél hónaposan mászott, 9 és fél hónaposan felállt, 13 hónaposan kezdett önállóan járni. Jelenleg 10-15 értelmes szava van.
Jelen komplex vizsgálat részletezése
Pszichológiai gyógypedagógiai vizsgálat leírása
Benjámin a szüleivel érkezett a vizsgálatra. Életkorának megfelelő testalkatú, nagyon mozgékony, aktív kisfiú, a vizsgálati helyiséget néhány pillanat alatt körbe futotta, amire csak lehetősége volt, azt gyorsan meg akarta nézni, szerette volna tapintani, így például váratlanul, szokatlan hirtelenséggel a konnektort kezdte el piszkálni. A vizsgálat során egy-egy nagyon rövid időszakra tudtuk feladathelyzetben tartani. A környezetből érkező hangok, például az óra kattogása könnyedén elterelte a figyelmét. A szülőkkel való rövid beszélgetést követően kezdtük meg a vizsgálat felvételét.
Bayley III.
A Bayley III egy olyan kétszemélyes tesztfelvételi helyzetre kialakított mérőeszköz, amely 1 hónapos és 42 hónapos kor között méri a csecsemők és kisgyermekek fejlődési funkcióit. A csecsemők és a kisgyermekek fejlődését 5 fő területen méri: Kognitív, Nyelvi, Motoros, Társas-érzelmi és Adaptív Viselkedés.
A vizsgálatot az édesanya és az édesapa jelenlétében végeztük. Benjáminnak a vizsgálat során folyamatos motivációra volt szüksége. Emellett is csak a szubtesztek néhány feladatára tudott figyelni. Figyelme nagyon könnyen elterelődött, a feladathelyzetekből többször kilépett. Nagyfokú fáradékonyság volt tapasztalható. Amikor elfáradt, leült és szinte magát megnyugtatóan dudurászott. A vizsgálat során egy alkalommal jelent meg a szociális mosoly, szemkontaktust csak egy-egy pillanatra vett fel, mimikája kissé szegényes. Benjámin vizsgálatát a Mozgásos skála (Nagymozgás, Finommozgás), Nyelvi skála (Receptív kommunikáció, Expresszív kommunikáció) és Kognitív skála sorrendben vettük fel.
Benjámin a Kognitív skála szubtesztjei során életkori átlagához képest jelentős elmaradást mutatott. A Kognitív skála a szenzomotoros fejlődést, az explorációt, manipulációt, a tárgyakhoz való viszonyt, fogalomalkotást, az emlékezetet és a kognitív feldolgozás egyéb aspektusait méri.
A Nagymozgásos szubteszt elsősorban a törzs és a végtagok mozgásának mérésére irányul. A feladatok a statikus testhelyzeteket (például ülés, állás), dinamikus mozgást, beleértve a helyváltoztatást és a koordinációt, az egyensúlyt; valamint motoros tervezést mérik. Benjáminnak a nagymozgás területén enyhe elmaradása tapasztalható.
A Finommozgás szubteszt felvételére nem volt lehetőség.
A mozgásvizsgálat részletesen: Benjámin mozdulatai lendületesek, kevés félelemérzet társul hozzájuk. Jól koordináltan jár és fut. Lépcsőn felfelé és lefelé mellé lépéssel, egy oldali kapaszkodással közlekedik. Szem-kéz, szem-láb koordinációja esetleges. Hirtelen megállásra futásból nem képes Oldalirányba 1-2 lépést megtesz, hátrafelé nem akart utánozni. Bal és jobb lábon egy oldali támasszal egyensúlyozik. Lépcső alsó fokáról leugrik, egyenes vonalat egy lábbal követ, tud már páros lábbal ugrani.
A Nyelvi skála szubtesztjeinek a teljes felvételére nem volt lehetőség.
Az Adaptív Viselkedési skála a gyermek mindennapi funkcionális képességeit mér, rámutatva arra, hogy mi az, amit a gyermek megcsinál, és mi az, amit képes lenne megcsinálni. A mért területek a Kommunikáció, Közösségi élet, Egészség és biztonság, Szabadidő, Öngondoskodás, Önirányítottság, Funkcionális iskola előtti készségek, Otthoni élet és Társas és Motoros képességek. Benjámin esetében a Társas, Motoros, valamint az Közösségi élet terület okoz nehézséget.
A Társas – Érzelmi skála jelzi, hogy Benjámin számára nem jelent nagy nehézséget, az édesanyja szerint, az önszabályozás, a világ iránti érdeklődés, szükségletek közlése, kapcsolatfelvétel másokkal, érzelmek célirányos és interaktív használata, érzelemkifejezés és gesztikuláció használata problémamegoldás céljából.
CBCL szülői kérdőív
A CBCL Gyermekviselkedési Kérdőív a gyermek- és serdülőkorúak emocionális és viselkedészavarainak feltárására és mérésére kifejlesztett többdimenziós mérőeszköz. A standardizált kérdőív segítségével objektív képet alkothatunk a gyermek viselkedéséről, vélekedéséről és érzéseiről.
A szülői kérdőívet a szülők együtt töltötték ki. A figyelemzavar / és hiperaktivitás enyhe emelkedettséget mutat.
A vizsgálat megállapításainak összegzése
A Bayley-III komplex vizsgálat szerint Benjámin fejlődésében életkori átlagától mozgásos, nyelvi, valamint kognitív területen elmaradás tapasztalható. A CBCL Gyermekviselkedési Kérdőív alapján a figyelemzavar és hiperaktivitás enyhe emelkedettséget mutat. Benjámin számára a korai fejlesztés megkezdése javasolt.
A vizsgálat eredménye
Szakértői véleményünk alapján korai fejlesztése és gondozása javasolt. Ellátása / gondozása gondozása korai fejlesztés formájában valósítható meg óvodai nevelésének megkezdéséig. A gyermek nem sajátos nevelési igény.
Javasolt intézmény
A szülő a gyermek számára az alábbi nem állami intézmény választotta, mely működési engedélye alapján a megfelelő ellátást biztosítani tudja:
Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat XI. Kerületi Tagintézménye, 1117 Budapest, Erőmű u. 8.
(Ellátásának helye: Újbudai Napsugár Bölcsőde, 1118 Budapest, Caki-hegyek utca 9.)
Fejlesztési javaslatok:
- Nagymozgás fejlesztése
- Finommozgás fejlesztése
- Szenzomotoros mozgásfejlesztés
- Figyelem koncentráció fejlesztés
- Kommunikáció fejlesztése
- Szociális készségek fejlesztése
A korai fejlesztés és gondozás keretében a gyermek állapotának, szükségleteinek, valamint a család terhelhetőségének függvényében a fejlesztési feladatok végrehajtásának időkerete 0-3 éves kor között legalább heti egy, legfeljebb heti négy óra.
A fejlesztés a gyermek állapota alapján egyéni, vagy csoportfoglalkozáson, illetve vegyesen – egyéni és csoportfoglalkozáson – is történhet.
A gyermek fejlesztésére jogosult: jogszabályban meghatározott végzettségű szakember.
Hivatalból történő fejlődést nyomon követő vizsgálat esedékes:
2023/2024 nevelési évben, legkésőbb 2024.04.17.
A fejlődést nyomon követő vizsgálatot a szakértői bizottság hivatalból elvégzi.
Ha a törvényes képviselő az átvett szakértői vélemény megállapításaival nem ért egyet, erről írásban indoklással nyilatkozatot tehet az átvételtől számított 15 napon belül a szakértői bizottságnál.
A törvényes képviselő közvetlenül is indíthat eljárást az illetékes tankerületi központnál a szakértői vélemény felülvizsgálata céljából, ebben az esetben szükségen a szakértői bizottság értesítése is.
Amennyiben a törvényes képviselő a szakértői vélemény kézhezvételtől számított 15 napon belül nem tesz nyilatkozatot, és nem indítja meg a felülvizsgálati eljárást, egyetértését megadottnak kell tekinteni. Ebben az esetben az elkészült szakértői véleményt a szakértői bizottság megküldi a nevelés-oktatási intézménynek.
Kérjük a szakértői vélemény megőrzését és az abban szereplő adatok bizalmas kezelését.
Budapest, 2023 04.26.
Szirmai Hajnalka
pszichológus
Máté-Joubert Bernadett
konduktor